Hudební hry

Filozofie Hudebních her je postavena tak, aby dítě při cvičení na nástroj dokázalo zapojit do své hry to, co je pro něj blízké již od narození, totiž hraní si. Ukázat mu, že cvičení nemusí být jen seriózní tvrdá práce, ale zábava a hra s nástrojem. Podporovat tím jeho přirozenost a spontánnost a vést jej k originálnímu hudebnímu projevu. 

Co jsou to Hudební hry

Jedná se o různá psychomotorická a hudebně-pohybová cvičení vycházející z kombinací relaxačních, koncentračních, energetizujících a motivačních technik a metod překonávání osobních bloků (omezení). Hudební recepty pracují nejen s hudbou a jejími základními složkami, ale zahrnují také kombinaci s jinými prvky, např. kresbou, pohybem, tancem, dechem a jinými tělesnými cvičeními.

Jak se s nimi pracuje

Každá hudební hra je popsaná v receptech tak, aby ji bylo možno co nejrychleji pochopit. Vyberete si recept, který chcete s dítětem realizovat. Ten může být náhodný, nebo vybírejte podle jeho aktuálních potřeb.

  • Připravuje se na koncert? Použijte recept z kapitoly Před veřejným vystoupením.
  • Nebaví ho cvičení? Zkuste recept z oblasti Zábavná akce s nástrojem.
  • Nebaví vás stále ho napomínat, aby držel správě tělo a nástroj? Použijte recepty z kapitoly Držení těla a nástroje.
  • Chcete podpořit jeho kreativitu a jedinečnost? Na to pomůžou recepty Improvizace.

Víte, že vaše dítě má problém s držením nástroje a na vaše podněty "narovnej se, uvolni ruce, dej nohy rovně..." reaguje jen chvíli a pak se dostává do své obvyklé neutrální pozice. To znamená, že pokud vy tomu nedáte pozornost a energii, dítě samo drží nástroj nesprávně. Hudební recept číslo 2 Správný postoj to ale udělá za vás. Dítě na vaše podněty (například tleskání) bude u hraní střídat nesprávně držení těla a nástroje se správným. Tím si nejenom několikrát procvičí svaly potřebné k držení těla, ale hlavně si samo bude uvědomovat, jak se mu hrálo v správné a jak v nesprávné poloze. Recept také podporuje jeho mechanickou paměť těla, protože si například 10x zkusilo, co je to správné držení. Na konci cvičení s ním můžete ještě probrat, co by se dalo příště zlepšit. Dítě si u receptu procvičilo nejenom držení těla, ale také skladbu, kterou hrálo. Pokud nemáte na dítě čas, můžete využít mobilní aplikaci VIA2ART, která vás v tomto dokáže částečně zastoupit.  

Kniha Hudební hry 1

89 kreativních cvičení, která podporují tvořivost, sebedůvěru, talent a dovednost správně cvičit

V knize jsou obsaženy hry, které jsou rozděleny do kapitol podle problematiky, se kterou pracují. Každá hra je přehledně sepsaná v receptu. Formu receptu jsem zvolil proto, že jsou jednoduché a přehledné a připomínají mi návody na vaření (hudby).

Recepty jsou na:

  • Držení těla a nástroje
  • Podporu cvičení s nástrojem
  • Podporu cvičení, rytmické recepty bez nástroje
  • Před vystoupením
  • Zábavnou akci s nástrojem i bez
  • Imporvizaci s nástrojem i bez

Recepty rozdělujeme na SOLO (dítě je realizuje samo) a DUO (na plnění úkolů je třeba dva hráče). Recepty DUO jsem vytvořil tak, že je může realizovat i rodič, který neumí hrát na nástroj. 
Vice informací na www.hudebnihry.cz